1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Jak dobrać moc agregatu...

Jak dobrać moc agregatu prądotwórczego?

Agregaty prądotwórcze to bardzo przydatne urządzenia, gdy z różnych względów w danym miejscu brakuje prądu. Sprawdzą się w firmach, szpitalach czy gospodarstwach rolnych, gdzie niebezpieczny może być nawet kilkugodzinny brak elektryczności. Wykorzystuje się je także na placach budowy, imprezach plenerowych, działkach i wszędzie tam, gdzie nie ma doprowadzonego prądu na stałe. W jaki sposób wybrać agregat o mocy optymalnej do naszego zapotrzebowania?

W jaki sposób wybrać optymalny generator prądu?

Zanim kupimy agregat, musimy zastanowić, się, jakie urządzenia będą nim zasilane, a następnie sprawdzić, jaka moc jest potrzebna dla każdego z nich i zsumować je wszystkie razem. W ten sposób będziemy wiedzieli, jakie jest ich łączne zapotrzebowanie na energię i jakiego generatora mamy szukać. Tu jednak trzeba podkreślić, że moc wybranego przez nas agregatu prądotwórczego musi być trochę wyższa niż zsumowana moc wszystkich urządzeń, które mają być przezeń zasilane. Jest to tak istotne przede wszystkim dlatego, że w momencie ich uruchamiania pobierają dużo więcej prądu niż później podczas zwykłej pracy.

Na obudowie każdego z agregatów podane są zwykle dwie wartości – minimalna i maksymalna moc znamionowa. Ta ostatnia wielkość pokazuje najwyższą moc, z jaką urządzenie jest w stanie pracować. Ale nie powinna być to dla nas moc docelowa, ponieważ generator może działać w ten sposób tylko przez krótki czas. Nie zaleca się, by pracował na najwyższych obrotach ciągle, bo może dojść do jego przegrzania i uszkodzenia. Najważniejsza dla nas wartość to moc nominalna, bo jest ona najbliżej rzeczywistej mocy, z którą generator będzie pracował.

To właśnie przede wszystkim na podstawie tej wartości wybieramy potrzebne nam urządzenie. Najlepszym wyborem jest zakup lub wynajem agregatu o mocy trochę większej niż zapotrzebowanie urządzeń, które chcemy do niego podłączyć. Nie warto jednak kupować dużo większego generatora, bo będzie droższy, a nie wykorzystamy go odpowiednio. Wystarczy, by moc naszego agregatu stanowiła od 120 do 150% zapotrzebowania na prąd wszystkich urządzeń, jakie do niego podłączymy. Natomiast w czasie użytkowania warto pamiętać, by podłączać do niego urządzenia, zaczynając od tych, które mają najwyższy rozruchowy pobór mocy, a później kolejne mniejsze, aby nie doszło do przeciążenia.