1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Jak ograniczyć hałas z...

Jak ograniczyć hałas z agregatów?

Korzystanie z generatorów prądu jest sposobem na dostarczanie zasilania, tam, gdzie nie ma sieci elektrycznej lub nie pracuje ona poprawnie. Wynajem agregatu jest stosowany także w sytuacjach, gdy istniejąca infrastruktura energoelektryczna nie jest w stanie dostarczać prądu o właściwych parametrach. Choć korzystanie z agregatów jest bardzo efektywne, wiąże się jednak także z pewnymi mankamentami, do których należy zaliczyć przede wszystkim powstający podczas ich pracy hałas. Przekonajmy się, jak można sobie poradzić z tym problemem.

Dlaczego agregaty prądotwórcze hałasują?

Agregat prądotwórczy jest wykorzystywany jako niewielka mobilna elektrownia. Instalowany na odpowiednio dużej przyczepie, skrzyni samochodu dostawczego albo ciężarowego jest dostarczany w miejsce, gdzie ma zostać użyty. Praca urządzenia wiąże się z generowaniem prądu w prądnicy o znacznych rozmiarach i dużej wydajności. Pozwala ono na zamianę energii mechanicznej tj. ruchu wirnika, który obraca się wewnątrz stojana, będącego rdzeniem magnetycznym na energię elektryczną. Jest ona indukowana w uzwojeniu w wyniku pojawienia się pola magnetycznego, przenikającego do cewki stojana. Funkcjonowanie samej prądnicy nie generuje dużej ilości hałasu ze względu na jej dobre łożyskowanie. Inaczej jest w przypadku źródła napędu wprawiającego wirnik w ruch. Zwykle jest to motor diesla lub benzynowy, a niekiedy jednostka spalinowa zasilana LPG. W rezultacie jej pracy powstaje hałas odpowiadający pojemności zamontowanego silnika i obrotów, na jakich pracuje.

Czy można coś poradzić na hałas agregatu prądotwórczego?

Sposobem na zmniejszenie uciążliwości związanych z korzystaniem z agregatu jest ustawienie go możliwie daleko od zasilanych urządzeń. Warto jednak pamiętać, że niewiele można poradzić na to, jak sprzęt jest skonstruowany. Wiele agregatów jest wyposażonych w specjalne wyciszenia – silniki są montowane na amortyzatorach elastomerowych lub sprężynach, co tłumi drgania. Używa się mat wyciszających i ulepszonych tłumików. Ważne będzie też unikanie przeciążeń.