Od czego zależy rzeczywista moc agregatu?
Dodano: 2021-09-26Agregaty prądotwórcze to sposób na dostarczenie zasilania w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci energetycznej, albo tam, gdzie parametry prądu są niewystarczające oraz w sytuacjach awaryjnych. Zakup lub skorzystanie z opcji wynajmu agregatu prądotwórczego wymaga jednak ustalenia, jaka moc będzie potrzebna w konkretnym przypadku. Choć zawsze można używać urządzenia o wyższej mocy, to nie będzie to ekonomiczne, podłączenie odbiorników o zbyt dużym zapotrzebowaniu na prąd do agregatu o zbyt niskiej wydajności może natomiast skutkować uszkodzeniem urządzeń. Zobaczmy, co wiąże się z określaniem rzeczywistej mocy agregatu.
Podstawowe parametry agregatów prądotwórczych
Najważniejsze informacje na temat agregatu można znaleźć w dokumentacji techniczno-ruchowej urządzenia, a kluczowe z nich będą umieszczone również na tabliczce znamionowej. Przy ustalaniu czy agregat będzie się nadawał do konkretnego zastosowania istotne są: moc maksymalna oraz moc znamionowa. Moc maksymalna nazywana także mocą szczytową to najwyższa moc urządzenia, z jaką teoretycznie może ono pracować w optymalnych warunkach. Moc znamionowa to inaczej moc ciągła, która pokazuje jakiej ilości prądu sprzęt jest w stanie dostarczać podczas swej regularnej pracy. Większość agregatów nie osiąga w rzeczywistości swej mocy maksymalnej, a moc rzeczywista odpowiada ich mocy ciągłej. Nie można też zapominać, że moc jest określana jako wartość mocy pozornej. Dla ustalenia mocy czynnej należy skorygować ją o współczynnik cos φ.
Jak dopasować moc agregatu?
Każde urządzenie wykorzystujące energię elektryczną charakteryzuje się określonym zapotrzebowaniem na moc w trakcie normalnego działania. Znaczna część sprzętu zasilanego prądem potrzebuje jednak również pewnej ilości mocy biernej, która nie jest wykorzystywana do pracy układu, ale jest niezbędna do podtrzymywania jego pracy. Wielkość mocy, która będzie konieczna do korzystania z podłączanych do agregatu odbiorników prądu, musi więc być większa o około 20–30% od zapotrzebowania podanego na ich tabliczkach znamionowych.