1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wykorzystanie agregatów prądotwórczych na...

Wykorzystanie agregatów prądotwórczych na placach budów

Agregat prądotwórczy to urządzenie będące samodzielnym i niezależnym źródłem prądu elektrycznego. Wyposażone jest w silnik spalinowy, a jego praca polega na przetwarzaniu energii mechanicznej w elektryczną. Agregat przyda się jako zasilanie rezerwowe wszędzie tam, gdzie znajdują się maszyny zasilane prądem, które muszą działać nieprzerwanie, nawet w przypadku przerw w zasilaniu. Jest potrzebny również w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci energetycznej, a potrzebna jest elektryczność – w tym na przykład na placu budowy.

Do czego przyda się agregat na placu budowy?

Podczas wykonywania wielu prac potrzebny jest prąd elektryczny, tymczasem na placu budowy nie zawsze mamy do niego dostęp albo pojawiają się przerwy w zasilaniu z sieci. Dlatego agregat prądotwórczy, który można wynająć, jest tu niezastąpiony. Przyda się do działania różnorodnych sprzętów budowlanych, takich jak piły, frezarki, wiertarki i wiertnice, szlifierki czy pompy. Dzięki agregatowi będziemy w stanie również odpowiednio oświetlić obszar budowy, aby robotnicy mogli bez problemów wykonywać swoją pracę również wieczorami, a nawet w nocy, jeśli będzie taka potrzeba. Pozwoli to uniknąć opóźnień i zapewni bezpieczeństwo wszystkim osobom zatrudnionym na placu budowy. Poza tym całonocne oświetlenie całego obszaru pozwala na lepsze jego kontrolowanie, czy nie dostają się w jego obręb niepowołane osoby.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać na plac budowy?

Aby wybrać odpowiedni generator prądotwórczy, musimy obliczyć całą potrzebną nam moc prądu. W tym celu sprawdzamy i sumujemy maksymalną moc poszczególnych urządzeń, które będą pracowały na budowie. Potrzebny nam agregat musi mieć moc wyższą od uzyskanej sumy, ponieważ sprzęty pobierają trochę więcej prądu na swój rozruch. Poza tym sprawdzamy, czy urządzenia wykorzystywane podczas prac budowlanych są jedno- czy trójfazowe, bo od tego zależy również wybór właściwego generatora. Te jednofazowe można wykorzystywać do urządzeń o napięciu 230 V, a trójfazowe do 400 V lub niższego i właśnie te drugie są bardziej uniwersalne, dlatego najlepiej je wybrać na plac budowy.