1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wykorzystanie grawerunku laserowego w...

Wykorzystanie grawerunku laserowego w produkcji tabliczek znamionowych

Tabliczki znamionowe są niezwykle ważnym elementem wielu urządzeń elektronicznych, maszyn i sprzętu AGD. Są na nich zapisane istotne informacje, dlatego muszą być one czytelne i trwałe. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie zalety ma wykorzystanie do tego celu technologii laserowej.

Tabliczki znamionowe to niewielkie przedmioty wykonane z metalu, zwykle ze stali nierdzewnej, aluminium lub mosiądzu. Materiały te zapewniają im dużą żywotność, odporność na uszkodzenia mechaniczne, ogień, substancje chemiczne i czynniki atmosferyczne. Tabliczki montuje się najczęściej na spodzie, z tyłu lub na boku urządzeń takich jak odkurzacze, myjki, ekspresy do kawy, kuchenki mikrofalowe i wiele innych. Zawierają one informacje o modelu, nazwę producenta, rok produkcji, numer seryjny, masę, moc itd.

Tabliczki gwarantują identyfikację produktu, zapobiegają więc myleniu go z innymi podobnymi urządzeniami. Można z nich odczytać wskazówki dotyczące właściwej eksploatacji, podłączania akcesoriów. Ze względu na nieduży rozmiar tabliczek, do wytłoczenia na nich drobnych, wyraźnych wzorów potrzebna jest specjalna technologia zapewniająca precyzyjny rysunek. Te warunki najlepiej spełnia grawerunek laserowy.

Czym jest grawerunek laserowy?

Grawerowanie laserowe polega na wygenerowaniu promienia lasera w tubie wyposażonej w zestaw zwierciadeł, które przekazują wiązkę lasera do ruchomej części plotera. Soczewka skupia promień na powierzchni poddanej obróbce, który następnie przesuwany jest po powierzchni. Wiązka lasera nagrzewa metal i żłobi w nim napisy według wzoru zaprojektowanego na komputerze. Technologia ta pozwala na nanoszenie bardzo skomplikowanych wzorów w sposób perfekcyjny i natychmiastowy. Powierzchnia poddana obróbce nie zostaje przy tym uszkodzona, odkształcona ani zarysowana. Dzięki temu tabliczka zachowuje niezwykle estetyczny wygląd. Zaletą grawerunku laserowego jest możliwość tworzenia wielu serii powtarzalnych tabliczek, a także tabliczek o nietypowych rozmiarach czy kształtach.