Do czego można wykorzystać agregat prądotwórczy?
Dodano: 2021-05-31Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które są bezpośrednim źródłem prądu wytwarzanym przez silnik spalinowy. Korzystanie z nich często okazuje się niezbędne w trakcie awarii i związanych z nimi przerwami w dostawie prądu sieciowego, które utrudniają pracę wielu urządzeń i systemów. Co więcej, generatory są także nieocenione w miejscach, w których zwykle nie ma dostępu do źródeł prądu lub jest on tymczasowo utrudniony. Ze względu na różnorodność modeli o odmiennych mocach, urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie zarówno u prywatnych użytkowników, którzy korzystają z nich na potrzeby własne, jak i firm, instytucji państwowych czy jednostek straży pożarnej.
Jakie zastosowanie znajdują agregaty prądotwórcze?
Generatory prądu mogą być wykorzystywane do wielu różnych celów. Korzystają z nich zarówno właściciele prywatnych obiektów, jak i placówki użyteczności publicznej. Stosowane są do zasilania stacji transformatorowych oraz licznych maszyn i sprzętów. Dzięki nim można przede wszystkim zachować ciągłość pracy urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, które w trakcie awarii dostaw sieciowych tracą główne źródło zasilania. Agregaty prądotwórcze są najczęściej wykorzystywane na placach budowy, na których dostęp do prądu sieciowego często jest niemożliwy oraz w miejscach przeznaczonych na organizację imprez masowych. Znajdują również zastosowanie w gospodarstwach rolnych przy zasilaniu wszelkiego rodzaju maszyn i pojazdów rolniczych.
Agregaty prądotwórcze umożliwiają również dostęp do zasilania całym budynkom takim jak m.in. sklepy, galerie, zakłady przemysłowe, magazyny, chłodnie i mroźnie. Ich zastosowanie niejednokrotnie pozwala uniknąć strat finansowych, które mogliby ponieść właściciele przedsiębiorstw w przypadku przerw w dostawie prądu. Ponadto korzystanie z nich usprawnia także pracę wielu instytucji i budynków użyteczności publicznej, które pozbawione zasilania, nie mogłyby pracować w pełni efektywnie. Co więcej, agregaty prądotwórcze znajdują również zastosowanie w placówkach medycznych, w których brak zasilania elektrycznego może mieć tragiczne skutki dla pacjentów podłączonych do aparatur medycznych. Nieocenione są również w laboratoriach czy punktach diagnostycznych.
Urządzenia tego rodzaju sprawdzają się również podczas biwakowania oraz na placach campingowych zwykle zlokalizowanych z dala od miejskiego zgiełku. Z wytwarzania energii za pomocą agregatów prądotwórczych korzystają także jednostki straży pożarnej. Generatory prądu dostarczają rezerwową energię elektryczną sprzętom używanym przez służby podczas akcji ratunkowych. Nierzadko stanowią jedyne źródło prądu w najbardziej wymagających miejscach, w których nie ma możliwości skorzystania z zasilania sieciowego. Co więcej, nocą mogą być także używane do oświetlania miejsca interwencji, co może znacząco usprawnić przebieg akcji i zwiększyć szansę na jej pomyślny przebieg.