1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Ile kosztuje wynajęcie agregatu...

Ile kosztuje wynajęcie agregatu prądotwórczego?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia się do innego źródła prądu elektrycznego. Tak może być na placu budowy, w czasie robót drogowych czy na działce oddalonej od innych siedzib ludzkich. Wtedy agregatu potrzebujemy zwykle na dłuższy czas. Nieraz jednak pojawiają się sytuacje nagłe, gdy brakuje prądu tylko na krótko, a pewne urządzenia muszą działać nieustannie. Wtedy przydaje się wynajem generatora na jeden lub kilka dni.

Jakie czynniki wpływają na koszty wynajmu generatora?

Na cenę wynajęcia generatora prądotwórczego wpływa wiele czynników i zależnie od tego indywidualne koszty mogą być bardzo różne. Wśród najważniejszych zmiennych możemy wyróżnić:

  • Typ konkretnego urządzenia, to znaczy przede wszystkim, czy jest ono jedno- czy trójfazowe. Te pierwsze mają bardziej ograniczone zastosowanie, mogą zasilać urządzenia RTV i AGD czy oświetlenie. Natomiast agregaty prądotwórcze trójfazowe są droższe, ale też bardziej uniwersalne. Można je podłączać do wszystkich urządzeń budowlanych, drogowych oraz innych maszyn wymagających prądu trójfazowego, dodatkowo posiadają także przyłącza do odbiorników jednofazowych.
  • Moc agregatu, którą dobieramy zależnie od naszych potrzeb. Przy czym warto pamiętać, że nominalna moc agregatu powinna być o około 20-30% wyższa niż suma mocy poszczególnych urządzeń, które mają być do niego podłączone. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku urządzeń, które na rozruch potrzebują dużo większej mocy niż na późniejsze działanie.
  • Czas wypożyczenia, ponieważ generator możemy wypożyczyć na kilka dni albo na miesiąc czy dłuższy okres. Jeśli potrzebujemy agregatu na dłużej, to stawka dzienna zapewne będzie niższa i łatwiej będzie nam negocjować cenę.
  • Zużycie paliwa, które zależy od rodzaju urządzenia oraz od tego, jak długo będzie przez nas użytkowane.

Dopiero po zsumowaniu tych wszystkich czynników można oszacować koszty wynajmu generatora. Jak widać mogą być one bardzo różne zależnie od tego, jakiego rodzaju urządzenia potrzebujemy, na jaki czas i jak bardzo intensywnie będziemy go używać.