1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Jaki jest czas wykonania...

Jaki jest czas wykonania i koszty przyłączy elektrycznych?

W nowo powstających budynkach instalacja elektryczna niemal zawsze jest wykonywana jako pierwsza, jeszcze przed instalacją wodociągową i kanalizacyjną. Wszystko powstaje oczywiście na bazie precyzyjnych projektów, które są przygotowywane i zatwierdzane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. W projekcie instalacji elektrycznej nie ma miejsca na błędy – tak samo jak w realizacji. Ile trwa wykonanie przyłączy elektrycznych i ile to kosztuje?

Czas wykonania uwzględniony w umowie z zakładem energetycznym

Kiedy szukamy informacji na temat tego, ile trwa realizacja przyłączy elektrycznych do nowego budynku, często natrafiamy na wpisy, które omawiają czas realizacji instalacji w domu. Tymczasem czas wykonania przyłączy to nie jest kwestia rozprowadzenia (mówiąc w uproszczeniu) kabli i innych elementów instalacji elektrycznej, a czas podłączenia budynku do sieci. Umowa z zakładem energetycznym, którą podpisujemy po dopełnieniu wszelkich potrzebnych formalności, wskazuje maksymalny termin wykonania przyłącza. To zwykle czas od 1 do 6 miesięcy. I tutaj uwaga, bardzo pozytywna: na czas budowy wykonywane jest tymczasowe, napowietrzne przyłącze prądu.

Cena wykonania przyłączy elektrycznych

Obecnie odchodzimy raczej od przyłączy napowietrznych, dlatego po zakończeniu budowy wykonujemy przyłącze kablowe – tak w języku branżowym określa się odcinek zewnętrzny układany w gruncie. Przyłącze realizuje się od najbliższego słupa, który jest elementem napowietrznej linii energetycznej albo od linii kablowej, która biegnie w ziemi. Ile to obecnie kosztuje? – To zależy oczywiście od długości przyłącza, które trzeba wykonać oraz od stawek danego dostawcy prądu.

Standardowe przyłącze ma maksymalnie 200 m i kosztuje od 150 do 200 zł, ale nie za metr, a za 1 kW. Gdy przyłącze jest dłuższe, za każdy dodatkowy metr zostanie naliczona dodatkowa opłata od 40 do 80 zł. Instalacja elektryczna w nowym domu to zatem nie tylko koszty nie tylko tego, co rozprowadzimy i zamontujemy w naszych wnętrzach.